الماسی سواد مالی

ربع‌های نقدینگی چیست؟

ربع‌های نقدینگی چیست؟

همه‌ی ما اگر درآمدی داریم جزو ۴ دسته یا ربع نقدینگی قرار می‌گیریم که عبارت‌اند از:

  • ربع E برای کارمند
  • ربع S برای خود فرما یا صاحب کسب‌وکار کوچک
  • ربع B برای صاحب کسب‌وکار
  • ربع I برای سرمایه‌دار

شما باید بدونین که در حال حاضر تو کدوم یک از ربع‌ها قرار دارین به همین دلیل باید ابتدا ویژگی‌های این ۴ ربع رو بلد باشین!

بازاریابی در مشهد

ربع E

بازاریابی در مشهد

این ربع مخصوص کارمند است. برای مثال اگر در یک‌ روال منظم از شرکتی که متعلق به خودتون نیست دارین حقوق میگیرین در این ربع قرار دارین؛ ویژگی افرادی که داخل این ربع قرار دارن اینه که امنیت شغلی براشون مهمه نه امنیت مالی!

مثلاً فرض کنید به فردی که در ربع E هست بگیم «من عاشق اینم که خودم صاحب کسب‌وکارم باشم و یک کاری برای خودم راه بندازم.»

فردی که در ربع E قرار داره ممکنه بگه «جدی میگی؟ نمی ترسی؟ فک نمیکنی خطر داشته باشه؟!» درواقع اون داره طرز فکر خودش رو بیان میکنه و به نوعی میگه می ترسم از اینکه کار جدیدی رو شروع کنم و موفق نشم.

ربع S

توسعه فردی+PDF

اگر یک کسب‌وکار کوچیکی دارین یا تخصصی دارین که ازش پول در میارین مثلاً دکتر یا مهندسین یا اینکه پورسانت میگیرین یعنی مثلاً بنگاه معاملات املاک دارین، تو این دسته قرار دارین.

استقلال اصلی‌ترین ارزش این دسته هستش. اون ها به دنبال این هستند که کار دلخواهشون رو خودشون انجام بدن و به‌ اصطلاح آقای خودشون باشن. بیشتر کسانی که میگن می خوام استعفا بدم و خودم یک کاروکاسبی راه بندازم، از ربع E میرن به ربع S.

معمولاً این‌جور آدم‌ها عضو این گروهن: کسانی که صاحب کسب‌وکار کوچک یا کسب‌وکار خانوادگی ان، متخصصان و مشاوران. مثلاً دوستی دارم که توکار نصب آسانسورهای شیشه‌ای و مجلل هستش و مشتریانش هم جزوه افراد ثروتمند جامعه هستن. چندنفری به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم براش کار میکنن و اونم دلخوشیش به همینه و اصلاً علاقه‌ای به تغییر شغل نداره. فروشنده‌هایی که با پورسانت کار میکنن مثل بنگاه دارای املاک و دلال‌های بیمه هم در ربع S قرار میگیرن. متخصصان از قبیل پزشکان، وکلا، مهندسان و حسابدارانی که کارمند شرکت‌های بزرگ پزشکی، حقوقی و حسابداری نیستن، نیز در همین ربع قرار میگیرن.

شعار این افراد: «اگر میخوای کارت درست انجام شه، حتماً خودت انجامش بده» یا «هر وقت خودم کاری رو انجام بدم، به نتیجه‌ی بهتری می‌رسم.»

یکی از دلایلی که اکثریت مردم‌ دوست دارن در ربع‌های E و S باشن، این است که اون جاها احساس امنیت و آسایش بیش‌تری میکنن و در کل سال‌های زندگیشون آموزش دیدن که چطور در این موقعیت زندگی کنن. بنابراین، دلیل این‌ که خیلی‌ها دوباره به همون ربع برمیگردن، اینه که در اونجا آسایش بیش‌تری دارن، هرچند این راحتی آخر به ضررشونه.

به همون شکل که لازمه‌ی آموختن زمانه، رها کردن دانش‌های قبلی هم فراینده که معطوف به زمانه. دشوارترین قسمت برای اغلب افراد، عبور از سمت چپ ربع‌ها به سمت راست و گذشتن از بینشیه که ربع‌های E و S به اون ها داده اند و به محض این‌که آموخته‌های غلط رو کنار گذاشتن، تحولات بعدی سریع‌تر و راحت‌تر رخ میده.

ربع B

اگر کسب‌وکار بزرگی که بیش از ۵۰۰ نفر کارمند داشته باشین، در ربع B قرار میگیرن.

مشتری مداری

این دسته کار خود را از صفر شروع میکنن و اون رو تا رسیدن به یک تجارت بزرگ ادامه میدهن. اون ها معمولاً رؤیاهای بزرگی در سر دارن و کار گروهی بسیار براشون اهمیت داره و به همین ترتیب همیشه در کار گروهی موفق میشن و تا اونجا که در توانشون باشه به دنبال گسترش دامنه ارتباطات و خدماتشون هستن. توماس ادیسون، هنری فورد و بیل گیتس هم تو این دسته قرار میگیرن.

شعار این افراد اینه: عاشق راه‌اندازی کسب‌ و کار خودم هستم.

ربع I

توسعه فردی+PDF

اگر بیش‌تر درآمدتون از راه سرمایه‌گذاری هستش در ربع I هستین. آزادی مالی از الویت برنامه‌های این دسته هستش که دوست دارن پول براشون کار کنه، نه اینکه اون ها برای بدست آوردن پول کار کنن.

افراد این دسته در بخش‌های مختلفی مثل سکه‌های طلا، معاملات املاک، کسب‌وکار، اوراق بهادار مثل سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری می‌کنند.

شعار این افراد اینه: عاشق راه‌اندازی کاری که سرشار از پول برای هم به همراه داشته باشه.

بهترین سایت در زمینه کسب و کار

فروش بیشتر

چگونه فورشنده خوبی باشم؟

بهترین راه کسب درآمد

بهترین راه پولدار شدن

توسعه فردی در مشهد

بازاریابی مشهد

پدر پولدار پدر فقیر

رابرت کیوساکی

هوش مالی برتر

الهه زنده دل

کارشناس ارشد تکنولوژی آموزشی -- کارشناس مدیریت محتوا --- مدیر محتوا توسعه فردی --

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن