عشق سوزان

راز موفقیت چیست؟

عشق سوزان

مرد جوانی از سقراط پرسید: راز موفقیت چیه؟ سقراط گفت: فردا بیا کنار رودخانه تا بهت بگم.

صبح روز فردا مرد جوان مشتاقانه به کنار رودخانه رفت، سقراط ازش خواست همراهیش کنه و با او به وسط رودخانه بیاد. جوان قبول کرد؛ به لبه رود رسیدند و به آب زدند. رفتند وسط رودخانه طوری که آب تا چونه‌شون رسید، ناگهان سقراط سر مرد جوان را گرفت و زیر آب برد . جوان ناامیدانه تلاش کرد خودش رو رها کنه، اما سقراط آنقدر قوی بود که اون رو نگه می داشت . مرد جوان آنقدر زیر آب ماند که رنگش به کبودی رفت. سقراط اون رو رها کرد. به محض اینکه روی آب آمد چند نفس عمیق کشید و هوا رو به اعماق ریه اش  فرو فرستاد. سقراط از او پرسید: زیر آب که بودی چه چیز رو بیش از همه مشتاق اش بودی؟

جوان گفت: هوا هوا هوا!

سقراط گفت: هر زمان که به همین میزان که اشتیاق هوا را داشتی، موفقیت را مشتاق بودی به اون میرسی راز دیگری وجود ندارد. زمانی که عشق سوزان داشته باشیم اونوقت تلاش می کنیم که اون رو به دست بیارم.

سئوالات زیادی مردم دارند از قبیل راز پولدار شدن چیه؟ یا فرمول ثروت چیه؟ چطور می تونیم در ایران پولدار بشیم؟ بهترین روش افزایش ثروت چیه؟راه های افزایش سرمایه شخصی یا دارائی چیه؟

برای جواب این سئوالات این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

عباس برزگر مردی که از دست فروشی و نون خشک فروشی میلیارد شد

در خاطراتش تعریف میکنه:

در یک شب بارانی یک زوج خارجی وارد خونه ما شدند من به اونها پناه دادم چیزی نداشتیم جز کته گوجه. به اونها تعارف کردیم و اونها خوردند و بَه بَه کردند و فرداش رفتند . مدتی گذشت در خونه ما زده شد ۵ نفر خارجی با یک مترجم اومدند گفتن: عباس کیه؟ گفتم منم  برای چی اومدید گفتند که یک زوج خارجی در روزنامه ها تعریف کردند که بهترین غذا دنیای رو توی خونه تو خوردند گفتم بفرمایید. کته گوجه درست کردم و به اونها دادم غذا رو خوردن و رفتند موقعی که میخواستن برن به من یک پاکت دادند وقتی داخلشو نگاه کردم ۲۰۰٫۰۰۰ تومن داخلش بود؛ در اون زمان یک جوان زرنگ روزی ۱۰۰۰ تومن درآمد داشت. یعنی در یک شب پول ۲۰۰ روز رو کسب کردم جرقه ای به ذهنم زد که شروع کنم به جذب توریست و خدمت به اونها در این مسیر خیلی سختی کشیدم؛ وام بانکی به من نمی دانند و … ولی من کم نیاوردم و ادامه دادم .

تحلیل

عباس برزگر یا سقراط به یک چیز اشاره می کنند که در کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل اشاره می کنه. عشق سوزان یا میل شدید برای رسیدن موفقیت و ثروت.

 

 

چگونه از تنبلی دوری کنیم

ماجرای هنری فورد

هِنري فورد، صاحب کارخونه ی فوردِ آمريکا، قصد داشت راه‌اندازيِ خط توليد خودروي ارزان‌قيمتو شروع کنه. خيلي‌ها اونو مسخره مي‌کردن که اين ايده محاله و تو هرگز نمي‌توني؛ ولي هِنري گوشش به اين حرف‌ها بدهکار نبود. تصميمشو گرفته بود و در نهايت به هدفش رسيد. او کارخونه ی توليد خودروي فوردِ آمريکا رو راه‌اندازي کرد. تا فراموش نکردم، جملة معروفِ هنري فورد رو بگم: «چه فکر کنيد که مي‌توانيد، چه فکر کنيد که نمي‌توانيد، در هر دو صورت حق با شماست.»

الان شاهد تحقیق رویاش در تمام دنیا هستیم (خودروهای موجود)

توماس ادیسون در رویا های خودش با اینکه هزار بار شکست خورد ولی از رویا‌ش حمایت کرد و اون رویاش رو تبدیل به واقعیت فیزیکی کرد کسانی که رویاهای عملی دارند دست از تلاش نمی کشند اصطلاحا کم نمی آورند.

اونها عشق سوزان برای رسیدن به هدفشان دارند.

الان شاهد تحقق رویای(انواع لامپ) ادیسون در تمام جهان هستیم.

برادران رایت

اونهارویای دستگاهی را در ذهن شان داشتند که بتونن با اون در هوا پرواز کنند.

زمانی که برادران رایت مشغول آزمایش شدند تا هواپیما بسازند همزمان یک گروه دولتی موظف شدن این کار را انجام بدن ولی بعد از مدتی تلاش خسته شدند و دست از کار برداشتند ولی برادران رایت ادامه دادند تا به هدف‌شان رسیدند.

حالا هم در سراسر دنیا شاهد هستیم که رویای آنها (هواپیما) در حال پرواز هستند.

عشق سوزان
عشق سوزان

رمز موفقیت آنها داشتن هدف مشخص و عشق سوزان و میل شدید

برای رسیدن به هدف شان بود

اگر میخواهید به ثروت برسید باید عشق سوزان و میل شدید دانسته باشید و در مسیر رسیدن به استقلال مالی کم نیاوردید با هزینه رسیدن به این هدف رو بپردازید، هزینه های مثل تلاش زیاد و خستگی ناپذیر .

داستان کنراد هیلتون

کنراد هيلتون، صاحب هتل‌هاي زنجيره‌اي هيلتون:

ابتدا سرايدار بودم و کيف مشتري‌ها رو جابه‌جا مي‌کردم. شب‌ها که رئيس هتل به خونه مي‌رفت، من به اتاقش مي‌رفتم، پشت ميزش مي‌نشستم و هتل‌بازي مي‌کردم (زندگي مي‌کردم). مدام تصوير ذهني من اين بود که يکي از هتل‌دارهاي بزرگ دنيا هستم.

درنهايت او به رؤياش رسيد. تا رؤيا نداشته باشي و با اون در ذهنت زندگي نکني، ظرفيت وجودي براي جذب اون موقعيتو پيدا نمي‌کني.

عشق سوزان
عشق سوزان

 

چگونه روحیه خود را بالا ببریم؟

باید برای رسیدن به اهداف‌تان عشق سوزان داشته باشید و در رسیدن به هدف‌تان کم نیاورید و ادامه بدهید.

بازنده يا برنده؛ انتخاب کن

در اوضاعِ بحران اقتصادي بايد تمامِ تلاشمونو کنيم که برنده باشيم؛ البته بهشرطي که ظالم نباشيم. اگه آسمون آبيه براي همه آبيه، اگه اوضاعِ اقتصاديِ بحراني داريم، اين اوضاع براي همه يکسانه. مي‌تونيم تسليم اوضاع بشيم يا اونو به نفع خودمون تغيير بديم. به انتخاب خودمون بستگي داره. در کلاس‌هاي کاسب هوشمند به شاگردهام مي‌گم:

در اوضاعِ بحراني، عده‌اي خونه و خودرو‌شونو مي‌فروشن و عده‌اي اون‌ها رو مي‌خرن. عده‌اي مي‌گن: «بازار خرابه» و دست روي دست مي‌ذارن، عده‌اي ديگه تسليم اوضاع نمي‌شن و بر شدتِ تلاش‌شون اضافه مي‌کنن تا اوضاعو به نفع خودشون تغيير بدن. اين انتخابِ ماست که اوضاعو به نفع يا ضررمون تغيير مي‌ده.

 

                                                                        محمد مردان پور

                                                            مشاور در حوزه کسب و کار و مدرس سواد مالی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *